first part of logo 'Máš' second part of logo 'umělecké' third part of logo 'střevo' forth part of logo '?'
CZ EN SK HU

O projekte

Máš umelecké črevo? je medzinárodná umelecká súťaž určená žiačkam a žiakom stredných škôl a gymnázií, ktorí chcú prehlbovať svoj záujem o umenie. Súťaž je prehliadkou študentských projektov, ktoré vychádzajú z tém súčasného umenia a spoločnosti.

Projekt vznikol v Českej republike ako samostatná vzdelávacia platforma, ktorá je založená na spolupráci s galerijnými inštitúciami. Prihlásené tímy v priebehu roka pracujú vždy na inej aktuálnej téme a svoje projekty potom prezentujú vo vybranej inštitúcii. Práce sú hodnotené porotou zloženou z umelcov a umelkýň, teoretičiek a teoretikov umenia a galerijných pedagogičiek a pedagógov. V roku 2015 sa zapojili ďalšie zahraničné inštitúcie, medzi nimi aj Slovenská národná galéria.

Na organizovaní súťaže sa podieľajú najvýznamnejšie štátne aj súkromné galérie zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska.

Pre koho? 

Súťaž je určená žiakom a žiačkam od 14 do 19 rokov (vekové výnimky sú prípustné). Predchádzajúce skúsenosti v oblasti umenia nie sú potrebné. Súťaž vyzýva študentstvo na aktívne skúmanie umeleckých prístupov a ich významu pre každodenný život. Úlohou zúčastnených je vytvoriť kreatívnu skupinu (min. 2 osoby, max. 6 osôb) a spracovať umelecký projekt podľa aktuálnej témy ročníka. V tomto projekte je možné využiť rôzne oblasti záujmov jednotlivých členiek a členov tímu, zapojiť svoje okolie a pod. Projekt je možné zapracovať aj do vzdelávacích plánov humanitných predmetov a využiť ho v škole ako realizáciu cieľov prierezových tém.

Prečo?

Cieľom projektu je ponúknuť študentom a študentkám možnosť uplatniť svoje tvorivé schopnosti a záujmy v kontexte prostredia v ktorom žijú, príležitosť zdieľať svoje názory a diskutovať o nich, pracovať na dlhšie trvajúcom projekte, ktorý sa dotkne ich každodenného fungovania a objaví pre nich nové podnety. Cieľom je aj predstaviť súčasné umenie ako partnera na objavovanie nových súvislostí a premýšľanie o človeku a svete. 

Kedy?

Súťaž prebieha v období od septembra do mája, pričom záväzné prihlasovanie končí 30. novembra aktuálneho roku.

September – november: vyhlásenie novej témy ďalšieho ročníka súťaže, zasielanie informácií do škôl, metodický workshop pre pedagogickú podporu

Október – február: workshopy pre mládež a verejnosť, konzultácie prác prihlásených tímov

Marec: semifinále – výber 25 najzaujímavejších projektov, v prípade, že bude prihlásených menej ako 25 skupín, prebiehajú konzultácie k prihláseným projektom

Máj: vernisáž výstavy najzaujímavejších projektov, finále

Jún: stretnutie víťazných tímov českej, slovenskej, maďarskej súťaže a spoločná výstava diel v jednej z usporiadateľských galérií

Ako na to?

Zapojenie do súťaže odporúčame zapracovať do tematických plánov a využiť ho ako realizáciu prierezových tém. Pre každý ročník sa vyberá téma, ktorá okrem možnosti najrôznejších výtvarných riešení ponúka aj mnoho medzipredmetnových prepojení s oblasťami mimo výtvarného umenia. Našou snahou je upozorniť na pozíciu umenia ako významného fenoménu úzko spätého s každodenným životom, ale aj históriou. Výsledné projekty musia vychádzať zo zadanej témy. Ich stvárnenie, voľba umeleckého prístupu alebo média zostáva celkom na súťažiacich. Môžu využívať tradičné postupy (napr. maľba, socha, grafika), ale aj nové médiá (video, fotografia, počítačová animácia, využitie sociálnych sietí a pod.). Pri celkovom hodnotení je pre porotu určujúca kvalita samotného diela, splnenie zadania a proces, ktorým si tím prešiel.

História súťaže

Súťaž vznikla v roku 2009 v Českej republike. V priebehu ďalších rokov sa do jej usporiadania zapojili významné inštitúcie aj iných krajín. V Českej reublike má stabilnú podporu Národnej galérie v Prahe, Centra súčasného umenia DOX, Galérie Rudolfinum a Moravskej galérie v Brne. Súťaž je taktiež spojená s Cenou Jindřicha Chalupeckého, tamojším najvýznamnejším ocenením pre mladých umelcov a umelkyne. Na Slovensku organizuje súťaž od roku 2016 Slovenská národna galéria spoločne s partnerskými inštitúciami, Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici, Východoslovenskou galériou v Košiciach a Galériou mesta Bratislavy, v minulosti bola súčasťou aj Kunsthalle Bratislava. V Maďarsku je súťaž pod patronátom Ludwig Múzea v Budapešti a Deák17 galérie. 

S ohľadom na tému ročníka spolupracujeme s rôznymi organizáciami, s ktorými pripravujeme sprievodné podujatia, zapájame ich do poroty, pozývame na vernisáž či spoluvytvárame Črevo dary. Pri téme Butterfly effect nás podporila vecnými darmi Nadácia SPP, pri téme Jedla sme spolupracoali s OZ Free Food a bezobalovým obchodom Bezobalis, pri téme Sieť sme začali intezívnejšie spolupracovať s firmou Europapier a s merchom nám pomohla firma Merch you a pri téme Share s organizáciou Ipčko. Dlhodobým partnerom platformy je právnická kancelária Taylor Wessing.

V každom ročníku je súčasťou Črevo tímu aj predseda či predsedníčka poroty z umeleckého prostredia. V porote sa vystriedali Jaro Kyša, Jozef Tušan, Ivana Šáteková, Braňo Matis, Jana Kapelová, Dávid Koronczi, Radovan Dranga a Katarína Poliačiková.

Súťaž každý rok dokazuje rastúci záujem tak zo strany škôl aj študentov a študentiek, ako aj zo strany galerijných inštitúcií. Uplynulých ročníkov sa zúčastnilo niekoľko desiatok škôl, zapojené tímy predstavili stovky projektov a realizácií.

Organizátorky súťaže každoročne oslovujú veľkú väčšinu stredných škôl a gymnázií (napr. do prvého ročníka na Slovensku sa prihlásilo 111 tímov, teda viac ako 500 žiačok a žiakov.) Prihláseným školám zúčastnené inštitúcie ponúkajú špeciálne programy a workshopy, ktoré im približujú tému súťaže. Tá je každý rok iná a postupne otvára najzaujímavejšie otázky, ktoré prepája s dielami z dejín umenia aj súčasným vizuálnym umením. Zapojené tímy pracujú v priebehu školského roka na svojich projektoch, tie potom predstavia na semifinále súťaže. Finále prebieha každý rok v Slovenskej národnej galérii a je spojené s výstavou najzaujímavejších prác. V roku 2023 sme prvýkrát pripravili aj vernisáž výstavy ešte pred samotným finále, aby sme oslávili naše celoročné úsilie na oboch stranách. Tímy počas finále prezentujú záverečné projekty pred odbornou porotou, ktorá vyberie najlepší projekt. Víťazný tím prevezme putovnú cenu Umelecké črevo, ktorú navrhla šperkárka Katarína Defeo Fiúza Siposová. Prihlasovanie a hodnotenie projektov prebieha v každej krajine osobitne, no spája ich spoločné zadanie. Víťazné tímy sa následne stretnú na medzinárodnom stretnutí v jednej z usporiadateľských galérii a spoločne pripravia výstavu.